Homepage
Léčba křečových žil
606 048 188
244 471 386

Prevence křečových žil

Zaručená prevence bohužel neexistuje, protože hlavním strůjcem primárních křečových žil ( kterých je cca 90%) je dědičnost. Můžeme však omezit rizikové faktory, které napomáhají rozvoji křečových žil.

 

  • Správné obutí

prev01.jpg

Správnou obuví,ale i chůzí naboso (po kamínkách,písku) zpevňujeme nožní klenbu.Na běžné nošení je vhodná obuv s cca 3-4cm širším podpadkem, na sportovní zátěž vždy volíme kvalitní obuv určenou pro konkrétní druh sportu.


 

 

 


  • Sporty

V rámci sportovních aktivit, jsou vhodné sporty, při kterých opakovaně malou silou zapínáme lýtkové svaly a volně dýcháme (tj.chůze, vytrvalostní běh, tanec, běh na lyžích apod.).
Naopak pro návrat krve a lymfy z dolních končetin, jsou nevhodné všechny aktivity, při kterých zapínáme tzv. břišní lis ( tj. vzpírání, posilování svalstva trupu apod.). Pro žilní systém dolních končetin je minořádně zatěžující dlouhé stání a sezení bez možnosti pohybu.

  • Podpůrné elastické punčochy

Při dlouhém stání, sezení a při rizikových sportech je vhodné nosit zdravotní kompresivní, či alespoň podpůrné punčochy i preventivně ( více kapitola léčba křečových žil ), obzvláště pokud jsou již křečové žíly patrny.

prev02.jpgZásadně je doporučeno nošení elastických punčoch na dlouhé cesty letedlem, jako prevence "syndromu ekonomické třídy", tedy vzniku trombózy a plicní embolie, které mohou postihnout cestující v těsných prostorách sedadel ekonomické třídy při delších letech ( více kapitoly záněty žil a plicní embolie ).

 

 

 

 

  • Stravování a nadváha

Stravu je vhodné upravit tak, aby obsahovala dostatek vlákniny, vitamínů, bioflavonoidů ( např. rutinu ).Doporučuje se zvýšená konzumace bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, luštěnin, celozrnného pečiva, ořechů, semínek a listové zeleniny.

Vhodné je omezení rafinovaných sacharidů (sušenky, koláče, dorty apod.) a vyhýbání se konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým jídlům, alkoholu a nadměrnému solení.

Je třeba dodržovat pitný režim. Dostatečný příjem tekutin zředí krev, nedochází ke zpomalení krevního oběhu a snižuje se tak riziko možného vzniku krevní ucpávky (trombu). Taktéž je nutné z bezpečnostních důvodů nekouřit.

  • Antikoncepce

U žen je vhodné, pokud možno, úplně vynechat užívání hormonální antikoncepce. Pokud je nutné užívat hormony z léčebných důvodů, je důležité, vždy pečlivě zvážit  i délku užívání. Pokud se v rodině vyskytují křečové žíly a záněty žil, je samozřejmě nutné počítat s vyšším rizikem.


Chci se objednat
Zavolejte mi
X

Chci se objednat

Jméno a příjmení
Telefon
Email
Poznámka
X

Zavolejte mi

Jméno a příjmení
Zavolejte mi v
Telefon
Email
Poznámka
Nalezněte nás na Facebooku