Mykóza je jedním z nejčastějších onemocnění nehtů a jejich lůžka. Způsobuje jej houba, která parazituje v nehtu. Plíseň mění zabarvení nehtů, které se na konci třepí nebo jsou naopak tvrdší a tužší. Onemocnění se přenáší odumřelými kožními buňkami na ostatní nehtové ploténky, popřípadě na další osoby.
Podstata léčby onychomykózy laserem
K léčbě nehtových plotének zasažených plísní (onychomykózou) je možné nejnověji použít laserové záření. Speciální vysoce účinný Nd YAG laser s vlnovou délkou 1064 nm zasáhne postiženou nehtovou ploténku velmi silným, přesně zaměřeným paprskem světla. Nehtová ploténka se zahřeje na teplotu mezi 45 a 60 st.C , čímž dojde k narušení plísňové infekce a současně k rychlejšímu odrůstání postižené části nehtové ploténky.
Výsledek léčby onychomykózy laserem
Nehtové ploténky zejména na dolních končetinách odrůstají velmi pomalu – přibližně 6-9 měsíců. Z tohoto důvodu není efekt patrný hned po prvním ošetření, ale až po jeho opakování, kdy nehet pozvolna odrůstá. Laserový zákrok je nutné opakovat alespoň 4x pro dobrý výsledek, v intervalu přibližně 3-4 týdny.
Postup onemocnění onychomykózou od počátečního stadia až k odumření nehtu (zdroj: livozone.blog.cz)
Výhody laserového ošetření onychomykózy
Komplikace ošetření
Pouze při překročení použitých energií může dojít k zánětu až odumření nehtové ploténky.
Prevence onychomykózy
Zejména je potřeba se vyvarovat všech možností reinfekce. Tedy ošetřit příslušnými spreji obuv, oděv, dávat si pozor na vlhké provozy typu lázní, sauna atd. (nosit tam přezůvky).