Homepage
Léčba křečových žil
606 048 188
244 471 386

Léčba křečových žil

Léčba křečových žil je závislá na stupni jejich postižení. Vždy je třeba začít těmi největšími křečovými žilami a postupovat k nejmenším.  Chronická žilní nedostatečnost je celkové chronické a progresivní onemocnění. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření a léčbu zahájit co nejdříve.

 

Laserová operace křečových žil

Laserová operace křečových žil (varixů) – tzv.EVLT metoda (endovenous laser treatment) je šetrná varianta klasické chirurgické operace žil dolních končetin. Podstatou je trvalého uzavření žíly pomocí laserové energie, která  vede ke smrštění a následnému uzavření žíly.  Do varikózní žíly se zavede z drobného vpichu  vlákno diodového laseru, jehož paprsek žílu v daném úseku zataví. Zákrok se provádí  v lokální anestezii.Více..

 

Flebektomie

Je miniinvazivní zákrok vhodný pro menší křečové žíly (tzv. retikulární), které jsou odstraněny  z drobných asi 3-5 mm vpichů.  Metoda je velice šetrná, ranky není nutné většinou šít, je zde minimální tvorba podlitin a  velmi dobré kosmetické výsledky. Nelze ji však použít u všech typů postižení žil, zejména pokud je postižen i hlavní žilní kmen, je to pouze metoda doplňková.

 

Sklerotizace křečových žil

Sklerotizace je  injekční technika  léčby středních a menších křečových žil. Sklerotizační roztok se používá buď ve formě tekutiny, nebo pěny. Podstatou  je aplikace dráždícího roztoku, či pěny  do postižených úseků povrchových  žil . Žíla je napuštěna látkou – aethoxysclerolem,  která vyvolá drobný umělý zánět a tím naruší cévní stěnu (endotel) žíly.  Žilní stěny se slepí, postupně  uzavřou  přemění  ve vazivový pruh.  Ten   se po několika týdnech vstřebá. Součástí  zákroku je nošení stahujícího (kompresivního) obvazu nebo elastické punčochy  2-4 týdny po zákroku (dle jeho rozsahu).

Touto léčebnou technikou (v různých modifikacích) je možno řešit žilky v průměru od cca 0,5mm, až křečové žíly v průměru do několika cm.

 

Laserové ošetření  drobných žilek NdYAG laserem

Je vhodné k ošetření izolovaných drobných rozšířených žilek tzv."metliček" nebo následně k doléčení po ostatních metodách. K ošetření jemných rozšířených žilek na nohou je na naší klinice používán vysoce účinný speciálníNdYAG cévní laser.  Světelná energie se uvnitř cévky změní na teplo, zataví ji a stáhne. Postupně dojde k jejímu vstřebání.

Světová špička k ošetření žilek na nohou – NdYAG laser firmy Candela.

Vhodné k ošetření jsou žilky do průměru 2 mm. Dle rozsahu a velikosti žilek bývá nutné zákrok opakovat.

 

 

 


 

Konzervativní léčba křečových žil

Konzervativní  léčba křečových žil je základem léčby. Pomáhá v odstraňování příznaků a předchází zhoršení, nemá však vysloveně léčebný efekt ve smyslu odstranění křečových žil, pouze přináší úlevu a  oddaluje vznik případných komplikací.

1/ Kompresivní elastické punčochy

Kompresivní elastické punčochy se od běžných módních punčoch se liší tím, že jsou pevnější a působí definovaným tlakem na jednotlivé části končetiny.  Podstatou jejich účinku je odstupňovaný tlak, který dosahuje nejvyšších  hodnot v oblasti kotníku a dále směrem k hornímu zakončení punčochy přesně klesá. To zaručuje žádoucí urychlení návratu žilní krve a lymfy z dolních končetin.

V případě preventivního použití jsou mnohdy dostačující  tzv. podpůrné punčochy, které mají celkově nižší tlaky, ale též postupně klesající od kotníku směrem k hornímu okraji punčochy.

 

 

2/ Medikamentózní léčba - venofarmaka

Další součástí konzervativní léčby je užívání léků, jež pozitivně ovlivňují žilní tok a mikrocirkulaci, tzv. venofarmak.

Léky podáváme léčebně v případě obtíží a bolestí, a také při léčbě zánětů žil. Jako léčebně-preventivní opatření se indikují různé preparáty v léčebných kúrách, vhodné jsou spíše v letních měsících, kdy teplé počasí brání nošení zdravotních punčoch.

 

Doplňková léčba křečových žil

V rámci prevence je důležité se o své nohy starat  komplexně. Významná je zvláště korekce všech eventuálních ortopedických vad (např. velmi častá, ale podceňovaná, příčně, či podélně plochá noha apod.)


Chci se objednat
Zavolejte mi
X

Chci se objednat

Jméno a příjmení
Telefon
Email
Poznámka
X

Zavolejte mi

Jméno a příjmení
Zavolejte mi v
Telefon
Email
Poznámka
Nalezněte nás na Facebooku