Homepage
Léčba křečových žil
606 048 188
244 471 386

Jak se hemoroidy léčí ?

Ještě před zahájením aktivní léčby hemoroidů, by vždy mělo být provedeno pečlivé vyšetření pacienta/ky

tj. anamnéza, klinické vyšetření včetně vyšetření koncových částí konečníku prstem (tzv. vyšetření per rectum) a následně endoskopické vyšetření minimálně konečníku, nejlépe celého tlustého střeva (tzv. rektoskopie a kolonoskopie).


Důležité je předem vyloučit jiná závažná onemocnění trávícího traktu, či dalších břišních orgánů.

 

Rozdělení léčebných technik shutterstock_134703152_63b.jpg

sklerotizace hemoroidů
operační léčba hemoroidů
konzervativní léčba hemoroidů

I. sklerotizace hemoroidů

Jedná se o injekční techniku léčby hemoroidů. Principem je aplikace dráždícího roztoku, většinou do oblasti nad vnitřními hemoroidálními uzly. V tomto případě se roztok, na rozdíl od sklerotizace křečových žil, neaplikuje přímo do cévy, ale do jejího blízkého okolí pod sliznici.Roztok vyvolává mírnou zánětlivou reakci, která vede ke „zpevnění“ ošetřované oblasti, (tj. i hemoroidálních uzlů) a ke zmírnění, až odstranění potíží, souvisejících s hemoroidy.Tato technika je vhodná k ošetření spíše menších vnitřních hemoroidů, které nemají výraznou tendenci k výhřezu (tzv.prolapsu).Ošetření je prakticky nebolestivé, neboť část konečníku v oblasti nad linea dentata, kam se aplikace provádí, má nervové zásobení podobné jako střevo, tj. bolestivě nereaguje na injekční vpich, ale pouze na nadměrné roztažení.Během výkonu i následně po něm, je tak v ošetřované oblasti, obvykle pociťován pouze tlak.

II. operační techniky

V případě větších vnitřních hemoroidálních uzlů, které mají tendenci k výhřezu, se provádí tzv.Baronova ligace. Jde o operační techniku, kdy se na „stopku“ uzle nasadí gumový prstenec, který stlačí cévní zásobení uzle a následně vede k jeho odpadnutí.Pokud celý léčebný proces probíhá důsledně nad linea dentata, neměl by pacient při výkonu, ani po něm, pociťovat bolest, ale opět pouze tlak.V případě akutní trombotizace větších vnějších hemoroidů, což je obvykle záležitost sama o sobě relativně dost bolestivá, se často provádí jejich chirurgické ošetření. Spočívá, buď v malém naříznutí a vypuštění krevní sraženiny, nebo ve vyříznutí celého zánětlivého hemoroidálního uzlu.Jelikož se v tomto případě jedná o oblasti pod linea dentata, kde je citlivost blízká kůži, tj.vpich vyvolává bolest, je nutno tyto výkony, na rozdíl od výkonů prováděných na vnitřních hemoroidech, provádět s anestezií, minimálně lokální.V případě pokročilých nálezů na vnitřních i vnějších hemoroidech, často spojených s poruchou análního svěrače se provádějí kombinované operační výkony spojené s plastikou postižené oblasti, obvykle v celkové anestezii.

III. konzervativní léčba hemoroidů

V případě velmi diskrétních potíží, nevelkého objektivního nálezu , či v situacích, kdy nelze použít žádnou z předchozích „aktivních“ léčebných technik, je indikována pouze konzervativní léčba hemoroidů. Ta je složena hlavně z režimových opatření, tj. omezení sezení, nadměrného používání břišního lisu, péče o pravidelnou stolici, zvýšená hygiena a dále sem patří např. trénink svěračů.K tomu se přidává užívání léků ovlivňujících mikrocirkulaci, obdobných jako při léčbě křečových žil a chronické žilní nedostatečnosti, tzv.venofarmak.Dále se používají lokální preparáty, hlavně s desinfekčním a protizánětlivých účinkem. Konzervativní léčebné metody se rovněž používají jako doplněk ostatních „aktivních“ léčebných metod.

shutterstock_125899337_250.jpg


Chci se objednat
Zavolejte mi
X

Chci se objednat

Jméno a příjmení
Telefon
Email
Poznámka
X

Zavolejte mi

Jméno a příjmení
Zavolejte mi v
Telefon
Email
Poznámka
Nalezněte nás na Facebooku