Homepage
Léčba křečových žil
606 048 188
244 471 386

Co jsou křečové žíly

Křečové žíly, odborně varixy, jsou vystouplé a uzlovitě rozšířené žíly, které nejčastějí postihují povrchový žilní systém dolních končetin.Křečové žíly jsou civilizační choroba postihující až 70% žen a 50%mužů.

 

Rozdělení křečových žil

dle příčiny vzniku

     Primární křečové žíly vznikají v souvislosti se zhoršenou kvalitou vaziva v cévní stěně, která je obvykle dána geneticky.

     Sekundární křečové žíly vznikají často po zánětu. Velmi často se oba typy kombinují.

dle velikosti

      Velké křečové žíly mohou mít průměr až několik centimetrů a vypadají jako modré pruhy, někdy  hadovitě                zvlněné. Pokud jsou ale uloženy hlouběji, nemusí být pro laika na první pohled zřetelné. Největší z nich jsou tzv. povrchové žilní kmeny – velká saféna a malá saféna.

    Drobné žilky neboli mikrovarixy. Mají průměr obvykle do několika milimetrů a projevují se jako modročervené sítě.

 

Vznik křečových žil

Podkladem křečových žil je nedomykavost chlopní, které jsou jako zpětné klapky rozmístěny uvnitř žil. Krev přestane odtékat směrem k srdci, ale hromadí se v žíle. Vytváří zde tlak na žilní stěnu, která se  postupně protahuje a vlní. Dále se uplatňuje snížená pevnost žilní stěny.

 

 

 

Příčiny vzniku křečových žil

V povrchním žilním systému je posunování krve zajišťováno pasivně, tedy polohou končetiny, a správnou funkcí jednocestných chlopní. Ztratí-li chlopně schopnost řádně se uzavírat, nedomykají a propouštějí krevní proud zpětně - vzniká takzvaný reflux. Žíly, jejichž chlopně se staly nedomykavé, se protáhnou, vytvářejí provazce, vyboulí se a „ztloustnou“. Jsou označovány jako varikózní žíly.Častou příčinou vzniku varikózních žil dolních končetin je reflux ve stehenní žíle zvané velká saféna - doslova v překladu velká skrytá žíla, který vede k zadržování krve ve viditelných žilách uložených níže.

Přesnou příčinu, proč u někoho k oslabení žilní stěny dochází a u jiného ne, dosud neznáme.. Podstatná je porucha kolagenního vaziva tvořícího žilní stěnu.  Tato snížená kvalita  žilní stěny je pravděpodobně vrozená a dědičná. Vyplývá to ze zjištění, že varixy mají obvykle rodinný výskyt.

 

Rizikové faktory vzniku křečových žiljkzv02.jpg

  • hormonální změny
  • těhotenství
  • obezita
  • dlouhodobé stání

 

 

 

 

Kromě těchto faktorů se na poškození žilních chlopní často podílí také zánět.

 

Potíže doprovázející křečové žíly

  • bolest při námaze
  • snadná unavitelnost
  • pocity těžkých nohou
  • napětí a otoky

Tyto obtíže se obvykle stupňují během dne. Těžší případy žilní nedostatečnosti zapříčiňují tmavnutí kůže, záněty nebo ekzémy. Lidé trpící žilní nedostatečností mohou však mít obtíže i bez viditelných varixů. Působí je tlak rozšířených cév.

 

S léčbou křečových žil je vhodné začít co nejdříve.

 


Chci se objednat
Zavolejte mi
X

Chci se objednat

Jméno a příjmení
Telefon
Email
Poznámka
X

Zavolejte mi

Jméno a příjmení
Zavolejte mi v
Telefon
Email
Poznámka
Nalezněte nás na Facebooku